Výukové programy
Děti a studenti navštíví pavilon Amazonie, kde se seznámí s flórou a především s faunou odsud pocházející. Dozvědí se o ohrožení a důležitosti zachování deštných pralesů, o zdejším klimatu a původních obyvatelích. Účastníci se v tomto programu zaměří hlavně na drápkaté opičky a bohatstvím surovin odsud pocházející. Program je doplněn o obrázky plodin, používaných v běžném životě či ostatních zvířat, která dopomohou k sestavení potravní pyramidy.
Cíl prohlídky: Výukový program poskytne různé zajímavosti z fauny a flóry Amazonie. Seznámí děti s ohrožením tohoto unikátního deštného pralesa a důležitostí ho chránit. Dále se dozví, jaké bohatství ve formě běžně používaných surovin odsud pochází a například i historii některých plodů po příchodu do Evropy.
Cílová skupina: MŠ, ZŠ, SŠ
Místo: areál Zoo a BZ Plzeň
Přibližný čas prohlídky: 60 - 90 min
Cíl prohlídky:
Cílová skupina:
Místo:
Přibližný čas prohlídky:
Výklad v expozici České řeky pod statkem Lüftnerka. Ekosystém horního, středního a dolního toku řeky, fauna podle jednotlivých akvárií a nádržek v expozici. Rozdělení řeky do rybích pásem. Vydra říční, zařazení do systému, život, ochrana. Bobr. Návštěva pod hladinou rybníka - jak se ryby pohybují, dýchají, vnímají, stavba těla, druhy ryb v našich rybnících-rozlišování.
Cíl prohlídky: Získat základní informace o ekosystému české řeky, poznat základní druhy ryb a umět je zařadit do rybích pásem. Uvědomit si nutnost ochrany ohrožených druhů a ochrany ekosystému, opakování a vštípení si získaných informací.
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ, 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: expozice Česká řeka pod statkem Lüftnerka
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Děti společně s lektorem procházejí jednotlivé africké expozice a dozvídají se zajímavosti o zvířatech. Důraz je kladen na ochranu africké přírody, na chráněné a ohrožené živočichy. Program je doplněn nejrůznějšími pomůckami, jako jsou kožešiny, chlupy či drápy z afrických zvířat.
Cíl prohlídky: Představení afrických expozic a vybraných afrických zvířat s aktivním zapojením dětí pomocí her, uvědomění si nutnosti ochrany africké přírody.
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ
Místo: areál Zoo a BZ Plzeň
Přibližný čas prohlídky: 60 min
Děti procházejí statkem přelomu 19. /20.století a povídají si s lektorem o zvířatech, jejich chovu a užitku, domestikaci, nástrojích a pracích na statku. Program je doplněn nejrůznějšími pomůckami, jako jsou rohy, parohy, ukázky kožešin či peří. Témata, která program pokrývají: druhy domácích zvířat, domestikace, užitek a význam pro člověka, chov domácích zvířat.
Cíl prohlídky: Seznámení se s hospodářskými a dalšími domácími zvířaty, jejich chovem, užitkem a významem pro člověka dříve a nyní.
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ
Místo: statek Lüftnerka
Přibližný čas prohlídky: 60 min
V úvodu si vysvětlíme pojem ekologie a jeho často mylné chápání. Následuje prohlídka vybraných druhů zvířat s komentářem týkajícím se jednotlivých druhů zvířat. Zabýváme se vztahy mezi zvířaty (predace, mutualismus, symbióza), přizpůsobením živočichů na vnější podmínky (Bergmanovo a Allenovo pravidlo, teplokrevnost a studenokrevnost), ovlivňování krajiny velkými herbivory či problematikou invazních druhů.
Cíl prohlídky: Ukázání různých témat, která zkoumá vědní disciplína ekologie na konkrétních příkladech v naší zoologické zahradě.
Cílová skupina: SŠ
Místo: areál Zoo a BZ Plzeň
Přibližný čas prohlídky: 90 min
Program začíná terénní vycházkou po zoo směrem k expozici "Ekosystém lesa" a poté k výběhu vlků. Cestou se účastníci seznámí s různými druhy našich stromů, s rozdělením lesních pater a výkladem, co v lese roste a žije. Studenti si sestaví příklad potravního řetězce a procvičí si názvy dřevin a jejich plodů. Na závěr se děti seznámí se zástupci bylinného patra. Témata pokrývající program: Přirozený a umělý ekosystém, druhy lesa, lesní patra, rostliny v lese, funkce lesa, potravní řetězec
Cíl prohlídky: Seznámení se s našimi druhy lesa a se základními zástupci stromového a bylinného patra. Systém lesních pater, určování stáří dřevin podle letokruhů.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60–90 min
Studenti se během výpravy po zoo seznámí s chováním jednotlivých zvířat a s příčinami určitých projevů chování. Budou upozorněni na vliv globálních ekologických změn na chování a život některých zvířat. Program se soustřeďuje i na pozorování projevů zvířat v terénu. Lektor vysvětlí chování zvířat, popíše jednotlivé obrázky a uvede příklady z přírody. Témata, která program pokrývají: chování zvířat, biodiverzita, ohrožené druhy.
Cíl prohlídky: Přiblížit a ozřejmit chování zvířat v různých podmínkách a situacích. Dozvědět se o potravních vztazích, péči o mláďata a o vnitrodruhové komunikaci jedinců mezi sebou. Naučit se umět pozorovat, pochopit a vysvětlit jednodušší modely chování zvířat, znát konkrétní příklady, uvědomit si složitost a rozmanitost dané problematiky.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: areál Zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 90 min
Studenti si nejdříve za pomoci mapek zopakují vývoj dnešních poloh kontinentů a pak s lektorem a s použitím zoogeografické mapy si svět rozdělí na jednotlivé geografické oblasti - (využíváno je stejného členění expozic v zoo) - tím je lektor postupně navádí k uvědomění si, proč žijí v každé části světa jiné druhy rostlin a živočichů a naopak, proč jsou si mnohdy navzdory vzdálenosti druhově blízké. Vysvětlí si pojem biodiverzita. V další části programu se snaží jednotlivé živočichy zařazovat do správných oblastí, lektor připomene, které druhy jsou v jednotlivých oblastech ohrožené a upozorní na globální ekologické aspekty. Témata, která program pokrývají: Geografické oblasti. Biodiverzita. Rostlinstvo a živočišstvo jednotlivých oblastí + ohrožené a chráněné druhy.
Cíl prohlídky: Seznámit s rozdělením světa na jednotlivé zoo-botanické geografické oblasti, živočichové žijící v jednotlivých oblastech, biodiverzita, důraz na ohrožené druhy a globální ekologické aspekty.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ, VŠ, VOŠ
Místo: areál Zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Děti nebo studenti se rozdělí do skupin, ve kterých podle indícií naleznou jeden z druhů jehličnatých stromů a keřů. Pak následuje výprava za jehličnatými stromy a keři v areálu botanické zahrady s výkladem lektora o vzájemné příbuznosti, jejich původu, děti se naučí rozpoznat jednotlivé rozlišovací znaky. Výklad je doplněn praktickými ukázkami a přírodními pomůckami. Na závěr vzájemná diskuze o problému uměle vysazovaných monokultur jehličnanů na našem území. Témata, která program pokrývají: Druhy jehličnanů. Původ, příbuznost, znaky. Původní a uměle vysazované jehličnany.
Cíl prohlídky: Seznámení se s druhy jehličnatých stromů a keřů, uvědomit si problémy současných lesních monokultur a důsledků
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: areál botanické zahrady
Přibližný čas prohlídky: 60—90
Účastníci se seznámí podrobněji s vybranou částí zahrady formou výkladu, který je doplněn pomůckami - kůže, vycpaniny, přírodniny….., lektor sděluje zajímavosti o vybraných zvířatech, upozorňuje na chráněné a ohrožené druhy, účastníci se dovídají i o moderním přístupu v chovu zvířat, smyslu a smyslu zoologických zahrad vůbec.
Cíl prohlídky: Podrobnější seznámení se s vybranou částí zoologické zahrady. Uvědomění si významu zoo vzhledem k zachování a dalším rozmnožování ohrožených druhů i vzhledem k osvětě mezi lidmi.
Cílová skupina: Všechny typy škol
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60–90 min
Děti a studenti jsou seznamováni s ostrovem, který je biodiverzním klenotem, a upozorňováni na potřebu záchrany jeho přírody a ohrožené biodiverzity. Ujasní si pojem endemismus. Společně s lektorem navštíví skleník, madagaskarský pavilon a další expozice s madagaskarskými živočichy. Témata, která program pokrývají: příroda Madagaskaru, živočichové Madagaskaru, ohrožená biodiverzita, endemismus.
Cíl prohlídky: Seznámit s ostrovem Madagaskar, který je biodiverzním klenotem. Upozornění na potřebu záchrany jeho přírody.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Děti se vydávají na procházku po vybrané části zoo a seznamují se se zástupci naší fauny žijících v jednotlivých prostředích (les, louka, hory, voda, v blízkosti lidských příbytků). Program je doplněn o obrázky se zástupci naší fauny a o další pomůcky. Na konci programu si děti hravou formou zopakují informace, které se dozvěděly. Témata, která program pokrývají: naše fauna, vyhubené druhy, naše přírodní ekosystémy.
Cíl prohlídky: Seznámení se s různými typy prostředí naší přírodě a s živočichy, které v něm žijí
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ
Místo: areál Zoo a BZ Plzeň (expozice Česká řeka, výběh jelenů a vlčí výběh)
Přibližný čas prohlídky: 60 min
Děti si ujasní rozdíly mezi plazy a obojživelníky a naučí se tyto skupiny rozlišovat. Nahlédnou do přirozených biotopů obojživelníků. Lektor dále děti upozorní hlavně na ohrožené a chráněné druhy a podiskutuje o problému nelegálních obchodů se vzácnými druhy. Témata, která program pokrývají: Kdo jsou obojživelníci, aneb nepleteme si obojživelníky s plazy ! Přirozené biotopy obojživelníků. Nelegální obchody. *výukový program vedou přímo ošetřovatelé a je poskytován zdarma *vzhledem k menší velikosti expozice je v daný čas možné realizovat pouze jeden výukový program
Cíl prohlídky: Podle věku cílových skupin se seznámit se zástupci obojživelníků, jejich životem a prostředím, biodiverzitou a chráněnými a ohroženými druhy.
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ,2. st. ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: PROGRAM POSKYTUJE PŘÍMO AKVA -TERA, objednávejte přímo v Akva-tera na tel. 378038360
Přibližný čas prohlídky: 30 - 60 min
Děti a studenti se seznámí se zástupci obratlovců, získají přehled o základním rozdělení do tříd. Následuje exkurze v areálu zoo s ukázkami zástupců jednotlivých tříd a pozorováním jejich života. Výklad lektora je doplňován ukázkami pomůcek (kůže, vycpaniny...).
Cíl prohlídky: Poznat a uvědomit si základní rozdíly mezi třídami, poznat hlavní zástupce a zjistit zajímavosti ze života obratlovců naší zahrady. Získané znalosti umět aplikovat a využít při určování konkrétních zástupců. Uvědomit si nutnost ochrany ohrožených druhů.
Cílová skupina: 1. st. ZŠ, 2. st. ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Exkurzí do terénu se studenti seznámí s ohroženými druhy živočichů, přičemž program využívá jedinců chovaných v zoo. Studenti se dozvědí o organizacích zabývajících se ochranou ohrožených druhů a o problémech zachování biodiverzity. Diskutují se důvody ohrožení živočichů jako je lov pro peníze, pytláctví či úbytek životního prostředí. Témata, která pokrývají program: Ohrožené druhy, aspekty globální ochrany přírody, trvale udržitelný rozvoj.
Cíl prohlídky: Seznámení s ohroženými druhy živočichů. Samostatné myšlení studentů na téma, proč jsou konkrétní druhy ohrožené.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Účastníci se nejprve seznámí s tématem programu, následuje terénní vycházka po expozicích zoo věnovaných vývoji země s výkladem o vzniku Země od starohor po současnost (geologické éry, vrásnění, zalednění, vznik a vývoj života, vývoj člověka, vznik zkamenělin). Využívá se informační tabule "Vývoj přírody ve třetihorách", nauční stezka "Vývoj přírody ve čtvrtohorách". Poté následuje v učebně vyplňování pracovních listů, prohlídka zkamenělin, studenti mají možnost si vyrobit sádrový odlitek zkameněliny. Témata pokrývající program: Geologická období, vznik a vývoj života na Zemi, práce paleontologa, vznik zkamenělin
Cíl prohlídky: Seznámit s vývojem země a života na zemi od starohor po současnost. Osvětlit vznik zkamenělin, reálné ukázky zkamenělin. Porovnávání vzorků zkamenělin s dodnes žijícími příbuznými druhy. Tvorba sádrových odlitků zkamenělin
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: vnitřní prostory Environmentálního centra Lüftnerka a areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 90-120 min
Účastníci programu nejprve procházejí expozicemi zoo s praktickými ukázkami hornin. Během terénní vycházky si s lektorem osvětlí pojmy nerost, hornina, rozdělení hornin, prohlédnou si žulu, pískovec, vápenec, čedič, znělec - mohou vyzkoušet i poklepem. V učebně se pak seznámí formou hry s nalezišti v okolí Plzně, určují horniny podle klíče a vyplňují pracovní listy. Témata pokrývající program: Nerost x hornina, horniny vyvřelé, přeměněné, usazené, určování hornin, geologická minulost Plzeňska
Cíl prohlídky: Seznámení se se všemi třemi druhy hornin – sedimenty, vyvřelinami a usazeninami, konkrétní ukázky v přírodě. Určování vzorků podle klíče, možnost krátkého výukového filmu.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: vnitřní prostory Environmentálního centra Lüftnerka a areál ZOO a BZ
Přibližný čas prohlídky: 90—120 min
Program začíná všeobecným seznámením s třídou plazů a přiblížení jejich charakteristik. Žáci se dozvědí, na jaké řády plazy dělíme a co je pro jednotlivé skupiny typické. Následuje komentovaná prohlídka pavilonů s důrazem na zajímavosti ze života chovaných druhů. Program je zpestřen různými pomůckami, jako je například hadí svlečka, kůže či želví krunýř.
Cíl prohlídky: Seznámit se s třídou Plazi, upozornit na ohrožené druhy a na biodiverzitu. Uvědomit si rozmanitost třídy a poznat konkrétní zástupce některých řádů včetně jejich specifik a zajímavostí.
Cílová skupina: 1. st. ZŠ (4. a 5.tř), 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Děti se za pomoci lektora seznámí s třídou plazi, vyhledají jejich hlavní znaky a prohlédnousi druhy chované v Akva-tera. Poznají přirozené biotopy plazů. S lektorem podiskutují o problémech pašeráctví.Témata pokrývající program:Třída plazi.Přirozené biotopy plazů. Ochrana a problémy pašeráctví *výukový program vedou přímo ošetřovatelé a je poskytován zdarma *vzhledem k menší velikosti expozice je v daný čas možné realizovat pouze jeden výukový program
Cíl prohlídky: Podle věku cílových skupin se seznámit se zástupci plazů, jejich životem a prostředím, biodiverzitou a chráněnými a ohroženými druhy.
Cílová skupina: MŠ, 1.st.ZŠ,2.st.ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: PROGRAM POSKYTUJE PŘÍMO AKVA -TERA, objednávejte přímo v Akva-tera na tel. 378038360
Přibližný čas prohlídky: 30 - 60 min
V programu se prostřednictvím zážitkových aktivit a aktivizačních metod seznámíme s úmluvou CITES. Vysvětlíme si její význam pro obchod s ohroženými zvířaty a její dopad na náš běžný život. Dozvíme se, jaké nekalé praktiky využívají pytláci a pašeráci zvířat a jakou roli v obchodu se zvířaty hrají turisté. Společně budeme hledat možnosti, jak se chovat, abychom přispěli k zachování ohrožených druhů zvířat.
Cíl prohlídky: Seznámení s problematikou nelegálního obchodu se zvířaty. Poznání, jak tento obchod reguluje úmluva CITES. 1/ Žáci se seznámí s charakterem úmluvy CITES a některými způsoby kontroly jejího dodržování. 2/ Žáci se dozvědí souvislosti nelegálního obchodu a turismu se životem pěti vybraných živočišných druhů chráněných úmluvou CITES. Pochopí dopad nelegálního obchodu a turismu na jejich život. 3/ Žáci pochopí mechanismus nelegálního obchodu s živočichy chráněnými úmluvou CITES, role a motivaci osob zapojených do něj. 4/ Žáci se naučí na mapě lokalizovat místa výskytu chráněných vybraných druhů úmluvou CITES a místa poptávky po nich. Pochopí globální rozsah problému nelegálního obchodu s živočišnými druhy. 5/ Žáci se dozví, jakou roli hrají zoologické zahrady při naplňování podstaty úmluvy CITES. 6/ Žáci se seznámí s možnostmi chování, které přispívá k ochraně druhů zahrnutých v úmluvě CITES a k dodržování úmluvy CITES. (VZHLEDEM K ČASOVÉ A PERSONÁLNÍ NÁROČNOSTI JE MOŽNÉ TENTO PROGRAM OBJEDNÁVAT POUZE V TĚCHTO MĚSÍCÍCH: PROSINEC, LEDEN, ÚNOR)
Cílová skupina: 6. tř. – 8. tř. ZŠ
Místo: učebna - Environmentální centrum Lüftnerka
Přibližný čas prohlídky: 2,5 hodiny
Účastníci programu poznají dopady pěstování palmy olejné na ekosystém tropického deštného lesa. Uvědomí si problémy pralesních oblastí Indonésie, které jsou důsledkem zvýšené poptávky po palmovém oleji a zakládání plantáží palmy olejné. Zamyslí se nad možnostmi řešení tohoto globálního problému vzhledem ke svému spotřebitelskému způsobu života.
Cíl prohlídky: Seznámení se s pěstováním palmy olejné ve vztahu k ekosystému tropického deštného lesa. Pochopení souvislostí mezi naším spotřebitelským chováním a úbytkem tropických deštných lesů. 1/ Žáci pochopí globální rozsah problému pěstování palmy olejné. 2/ Seznámí se s dopady intenzivního pěstování palmy olejné na ekosystém deštného lesa a místní komunity. 3/ Žáci pochopí souvislost pěstování palmy olejné s vlastním spotřebitelským chováním. 4/ Žáci se naučí vyhledávat na obalu výrobku informace o obsahu palmového oleje ve složení výrobku. 5/ Žáci se dozvědí o certifikaci zodpovědného hospodaření s palmovým olejem. 6/ Žáci se dozvědí o možnostech aktivního jednání, které podporuje odpovědné spotřebitelské chování. (VZHLEDEM K ČASOVÉ A PERSONÁLNÍ NÁROČNOSTI JE MOŽNÉ TENTO PROGRAM OBJEDNÁVAT POUZE V TĚCHTO MĚSÍCÍCH: PROSINEC, LEDEN, ÚNOR)
Cílová skupina: 7. tř. – 9. tř. ZŠ
Místo: učebna
Přibližný čas prohlídky: 2,5 hodiny
Na začátku programu lektor představí skupinu primátů, její základní rozdělení a charakteristiku. Poté děti s lektorem procházejí expozice primátů chovaných v naší zoo a dozvídají se základní informace i nejrůznější zajímavosti o jednotlivých druzích. Výklad lektora je doplňován ukázkami pomůcek (kůže, vycpaniny...). Témata, která program pokrývají: řád primáti, zajímavosti ze života jednotlivých druhů, ohrožení a chránění jedinci.
Cíl prohlídky: Seznámení se s řádem Primáti, upozornění na ohrožené a chráněné druhy, pozorování primátů a jejich chování.
Cílová skupina: 1. st. ZŠ, 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Na začátku programu lektor představí třídu ptáků, její rozdělení a základní charakteristiky. Poté následuje prohlídka různých pavilonů a voliér, kde se děti dozví zajímavosti ze života a ochrany konkrétních druhů chovaných v naší zoo. Celý program je zpestřen různými pomůckami, jako jsou ptačí vejce či peří.
Cíl prohlídky: Seznámit se s třídou Ptáci, upozornit na ohrožené druhy a na biodiverzitu. Uvědomit si rozmanitost ptačí třídy a poznat konkrétní zástupce některých řádů včetně jejich specifik a zajímavostí.
Cílová skupina: 1. st. ZŠ (4. a 5.tř), 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Program začíná pro účastníky nejprve terénní vycházkou k rašeliništi, kde si cestou s lektorem osvětlí pojmy ekologie, areál, kosmopolit, endemit nebo relikt. U expozic rašeliniště a suchomilných rostlin si prohlédnou zastoupené druhy rostlin, srovnají podmínky a nároky rostlin na prostředí. V učebně dále následuje shlédnutí vidouprojekce o ekosystémech a o roslinných společenstvech, mikroskopování rašeliníku a vyplňování pracovních listů. S pomocí laminovaných materiálů si účastníci s lektorem vysvětlí vznik a typy rašelinišť a jejich výskyt na našem území. Na závěr si děti zahrají ekologickou hru - sestavování příkladů potravního řetězce. Témata pokrytá programem: Ekologie, potravní řetězec, ochrana rostlin, společenstva rostlin - rašeliniště, váté písky, slaniska, vápencové skály
Cíl prohlídky: Program spojený s ochranou přírody. Osvojení si, co je to společenstvo, základní typy společenstev – rašeliniště, slaniska, váté písky. Chráněné druhy, zákony, Červená kniha. Práce u mikroskopu.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 90 min
Děti se seznámí s kouzelným světem ryb, lektoři jim představí sladkovodní i mořská akvária a jejich obyvatele, hlavně ohrožené a chráněné druhy. Prohlédnout si děti dále můžou tajemnou murénu nebo nahlédnout do thajské řeky či afrického jezera Malawi.Témata, která program pokrývají:Ryby sladkovodní a mořské. Znáte Murénu? Thajská řeka, mořské akvárium a jezero Malawi *výukový program vedou přímo ošetřovatelé a je poskytován zdarma *vzhledem k menší velikosti expozice je v daný čas možné realizovat pouze jeden výukový program
Cíl prohlídky: Podle věku cílových skupin se seznámit se zástupci světa ryb, jejich životem a prostředím, biodiverzitou a chráněnými a ohroženými druhy.
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ, 2. st. ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: PROGRAM POSKYTUJE PŘÍMO AKVA -TERA, objednávejte přímo v Akva-tera na tel. 378038360
Přibližný čas prohlídky: 30—60 min
Nejdříve děti za pomoci lektora přicházejí na hlavní znaky, které charakterizují skupinu savců, včetně jejich rozdělení. Poté následuje naučná výprava za vybranými zástupci savců chovaných v zoo. Výklad je doplněn ukázkami pomůcek (kůže, vycpaniny....) Témata, která program pokrývají: charakteristika a rozdělení savců, ohrožené druhy, druhy chované naší zoo.
Cíl prohlídky: Účastníci si uvědomují rozmanitost třídy savců a znají konkrétní zástupce některých řádů včetně jejich specifik a zajímavostí.
Cílová skupina: 1. st. ZŠ (4. a 5.tř), 2.st.ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Nejdříve děti za pomoci lektora přicházejí na hlavní znaky, které charakterizují šelmy. Poté následuje výprava za šelmami chovanými v naší zoo, lektor upozorňuje na ohrožené a chráněné druhy a biodiverzitu. Výklad je doplněn ukázkami pomůcek (kůže, chlupy, drápy....) Děti si na názorné didaktické hře vyzkoušejí rozdíl mezi viděním šelmy a kopytníka. Témata, která program pokrývají: stavba těla šelem, výskyt, způsoby lovu, druhy šelem; druhy v naší zoo; ohrožené druhy.
Cíl prohlídky: Seznámit se s řádem Šelmy, upozornit na ohrožené druhy a na biodiverzitu.
Cílová skupina: 1. st. ZŠ (4., 5.tř), 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Studentům bude představen moderní přístup k chovu zvířat v zajetí, budou moci posoudit se starými, klecovými způsoby chovu. Dozvědí se jak se zoologické zahrady podílejí na zachování a dalším rozmnožování ohrožených druhů. Diskuze na téma proč a jestli jsou zoologické zahrady přínosné a v čem. Témata, která pokrývají program: moderní způsoby chovu, záchrana a další rozmnožování ohrožených druhů, záchranné programy, moderní přístupy k návštěvníkům - vzdělávací programy.
Cíl prohlídky: Seznámit studenty s moderním přístupem chovu zvířat v zoo, porovnání se starými způsoby chovu. Uvědomění si významu zoo vzhledem k zachování a dalším rozmnožování ohrožených druhů i vzhledem k osvětě mezi lidmi.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Děti a studenti prochází vybranou částí zoologické a botanické zahrady a získají znalosti o ovlivňování přírody člověkem. Probíraná témata: vyhubené druhy, zavlečené druhy, ohrožené oblasti, endemit, význam deštných pralesů.
Cíl prohlídky: Posláním programu je seznámit děti s negativním i pozitivním působením člověka na přírodu a krajinu v zrcadle vyvíjející se lidské populace od prehistorie až po současnost s důrazem na aktuální ekologická rizika (globální klimatické změny a jejich důsledky, nutnost respektování trvale udržitelného rozvoje).
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 90 minut
Během cesty do pavilonu Středomoří si děti a studenti přiblíží tamní přírodu, její využití, povědí si o turismu (o jeho důležité úloze v hospodářském vývoji a naopak o jeho rušivém vlivu) a proslulé středomořské kuchyni. Dále čeká účastníky i několik zastávek u jednotlivých zástupců fauny. V pavilonu je přivítá opojná vůně bylinek a zajímavosti s nimi spojené a především plazi, které zde tvoří dominantu celé expozice. Program je doplněn o laminátové obrázky, sušené bylinky, apod.
Cíl prohlídky: Seznámení s přírodou Středomoří – místem, které mnozí navštěvují v létě během dovolené u moře (ale málokdo poznává hlouběji krásy zdejší přírody).
Cílová skupina: MŠ, ZŠ, SŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min
Pomocí mapy nejprve ukážeme dětem, kde jsme my a kde ostatní oblasti. Následuje procházka vybranou části zoologické zahrady. Lektor vypráví jak to chodí v přírodě za polárním kruhem během polární noci, polárního dne, dále jak to vypadá v přírodě mírného pásu na jaře, v létě na podzim a v zimě. Na závěr výukového programu děti navštíví nejteplejší oblast na Zemi, tropický pás a dozví se z jakých typů krajiny se skládá a čím je ohrožen. Témata pokrytá programem: střídání ročních období v různých podnebných pásech.
Cíl prohlídky: Poznávání ročních období v různých podnebných pásech - za polárním kruhem, mírný pás a tropy. Uvědomění si činnosti zvířat v měnících se obdobích.
Cílová skupina: 1. st. ZŠ
Místo: areál Zoo a BZ Plzeň
Přibližný čas prohlídky: 60 min
Program probíhá pouze v letním období od dubna do října. Přibližně 45 minutové představení seznámí přítomné s historií i současností sokolnictví. Při komentovaných letových ukázkách sokolník názorně demonstruje život dravců a sov v přírodě i v zajetí. Účastník programu má možnost stát se jeho reálnou součástí, po výběru sokolníkem asistuje v přeletech dravců na ruku, ti nejmladší pak sovy pálené. Sokolnické ukázky probíhají v prostorách Lochotínského amfiteátru od 1.4 - 31.10. každý den mimo pondělí v 11,00 h a v 15,30 h.
Cíl prohlídky: Sokolnictví je tradice stará již více jak 4 000 let. Při manipulaci s dravci si účastníci uvědomí nejen historickou loveckou úlohu dravců, ale hlavně význam dravců v přírodě - dravci jsou součástí potravního řetězce a udržují přirozenou biologickou rovnováhu. Proto mají v přírodě nezastupitelné místo. Bohužel je v současnosti mnoho druhů na pokraji vyhubení. Přímým kontaktem lze vysoce edukativním způsobem vyvrátit mnoho předsudků, mýtů a pomluv.
Cílová skupina: Všechny typy škol (lze kombinovat s dalším výukovým programem)
Místo: Amfiteátr, vstup z areálu ZOO a BZ, PROGRAM ZCELA V KOMPETENCI SOKOLNÍKŮ S VOLNÝM PŘÍSTUPEM, POSKYTUJEME POUZE PRACOVNÍ LISTY K PROGRAMU PO PŘEDCHOZÍ DOMLUVĚ
Přibližný čas prohlídky: 60 min
Cíl prohlídky:
Cílová skupina:
Místo:
Přibližný čas prohlídky:
Cíl prohlídky:
Cílová skupina:
Místo:
Přibližný čas prohlídky:
Děti procházejí společně s lektorem prostorami Akva-tera a seznamují se s jednotlivými zástupci bezobratlých živočichů v Akva-tera chovanými. Důraz je kladen hlavně na ohrožené a chráněné druhy, děti si mohou prohlédnout také kolekci sklípkanů. Pokud je to možné, pracovníci Akva-tera zpestřují výklad zážitky z expedic za bezobratlými. Témata, která program pokrývají: Život bezobratlých, Biodiverzita, ohrožené druhy, globální problémy (CITES), přínos ZOO v těchto oblastech *výukový program vedou přímo ošetřovatelé a je poskytován zdarma *vzhledem k menší velikosti expozice je v daný čas možné realizovat pouze jeden výukový program
Cíl prohlídky: Podle věku cílových skupin se seznámit se zástupci bezobratlých živočichů,jejich životem a prostředím, biodiverzitou a chráněnými a ohroženými druhy.
Cílová skupina: MŠ, 1.st.ZŠ,2.st.ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
Místo: PROGRAM POSKYTUJE PŘÍMO AKVA -TERA, objednávejte přímo v Akva-tera na tel. 378038360
Přibližný čas prohlídky: 30 - 60 min
Účastníci se v úvodu seznámí, se skupinami rostlin, kterým se bude program věnovat - sukulenty, kaktusy, epifyty, masožravky. Následuje prohlídka skleníku s výkladem věnujícím se sukulentním rostlinám Madagaskaru, Kanárských ostrovů a jižní Afriky a broméliím, vše s konkrétními ukázkami. Terénní vycházka pokračuje do japonské zahrady, kde se studenti seznámí s dalšími druhy cizokrajných rostlin. Témata pokrývající program: pojmy endemit, relikt, sukulent, kaktus, epifyt, masožravka, způsob přizpůsobení a života jednotlivých skupin, zajímavosti.
Cíl prohlídky: Doplnění učiva botaniky pro ZŠ, seznámení se s pojmy sukulenty, epifyty, masožravé rostliny a jejich reálné ukázky v přírodním prostředí botanického skleníku. Didaktické hry, možnost prohlédnout a sáhnout si na jednotlivé zástupce
Cílová skupina: 2. st. ZŠ, SŠ
Místo: Areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 90 min
Soutěž probíhá na sále environmentálního centra Lüftnerka. V několika disciplínách si 4 soutěžní týmy vyzkouší své vědomosti a dovednosti v oblasti přírodovědy. Pořadem provází moderátor – lektor našeho centra, využívá se i audio a videotechnika. Úkolem je nasbírat z disciplín co nejvíce bodů pro posun na hracím plánu. Vítězem se stane tým, který dojede na hracím plánu nejdále.
Cíl prohlídky: 5 soutěžních disciplín: úkolem je nasbírat co nejvíce bodů za jednotlivé disciplíny pro posun po hracím plánu. Riskuj – vědomostní disciplína podle otázek z našich výukových programů, které jsou různě obodované dle obtížnosti. Zvířecí pantomima – dovednostní disciplína zaměřená na etologii zvířat s úkolem poznat živočicha a jeho typickou činnost, kterou jeden soutěžící z týmu předvádí. Pravda nebo lež – kvíz složený z nepravdivých a pravdivých tvrzení, které je třeba v týmu správně určit. Kdo se tu ozývá – úkolem je poznat zvuky zvířat a přiřadit je správně k nabízeným obrázkům. Mimikry – hledání a určování maskovaných živočichů na obrázku v jejich přirozeném prostředí.
Cílová skupina: 2. st. ZŠ + SŠ
Místo: vnitřní prostory Environmentálního centra Lüftnerka
Přibližný čas prohlídky: 90 min
Děti s lektorem procházejí vybranou část zoo. Po cestě formou hry hádají animované obrázky s výjevy z pohádek, ve kterých zvířata vystupují. Pohádky poznávají a získávají důležité jednoduché poznatky o konkrétních zvířatech. Důraz je kladen na večerníčkovou tvorbu našeho blízkého spolupracovníka V. Chaloupka - děti se mohou v letním období setkat s večerníčkovými medvědy Honzíkem a Eliškou. Témata, která program pokrývají: zvířata ve filmech a pohádkách, poznej život a chování zvířat.
Cíl prohlídky: Prostřednictvím zvířat chovaných v zoo a současně známých z Večerníčků nebo filmů o zvířatech, seznámit děti se světem zvířat, vytvářet zájem o přírodu, vztah k přírodě a zvířatům. Uvědomění si nutnosti ochrany přírody a zvířat.
Cílová skupina: MŠ, 1. st. ZŠ
Místo: areál zoo a BZ
Přibližný čas prohlídky: 60—90 min